
Chcemy, aby każda osoba była widzialna i słyszalna w przestrzeni publicznej!
Misją fundacji jest realizacja pełni praw osób wykluczonych lub dyskryminowanych systemowo w tym w szczególności ze względu na płeć i pochodzenie. Nagłaśniamy perspektywy tych osób przez co stają się one widzialne w przestrzeni publicznej, pewne swojej podmiotowości i sprawczości. Reagujemy na kryzysy równocześnie dążąc do wprowadzenia systemowych rozwiązań.
Zespół
Jesteśmy grupą młodych kobiet, które wierzą, że da się zmienić rzeczywistość. Na lepsze.

Historia
czyli skąd się wzięłyśmy
Wszystko zaczęło się 22 października 2020 roku, kiedy pseudo-Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, zakazujący aborcji z przyczyn wady płodu. Jak wiele Polek i Polaków tego dnia wyszłyśmy na ulicę.
Po proteście spotkałyśmy się w grupie 5 koleżanek na herbacie i zastanawiałyśmy się, co możemy zrobić jako zupełnie niezrzeszone obywatelki.
W nocy zdecydowałyśmy się na protest okupacyjny.
Z materiałów dostępnych w domu stworzyłyśmy prowizoryczny baner z napisem “Zajmijcie się Pandemią – Prawo wyboru zostawcie kobietom”. O 7 rano udałyśmy się na Targ Drzewny pod biuro poselskie PiSu. Wkrótce dołączyło do nas bardzo dużo osób – niektórzy przychodzili na zmiany pod banerem, inni przynosili nam termosy z ciepłą herbatą, a jeszcze inni wpadali po prostu pogadać. Okazało się, że takich jak my – osób, które mają w sobie ogromną niezgodę i chcą się zaangażować w działanie – jest na Pomorzu bardzo dużo.
Pod biurem PiSu staliśmy nieprzerwanie od 7 do 21 codziennie przez dobre kilka miesięcy. W tym czasie podejmowaliśmy też inne działania. Razem z innymi gdańskimi organizacjami organizowałyśmy protesty zbiorowe, wysyłałyśmy protesty do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Czułyśmy jednak, że czas na nowe działania.
Protestowanie jest dla nas bardzo ważne, chciałyśmy jednak również organicznie działać na rzecz praw kobiet, przeciwdziałać dyskryminacji płciowej i dążyć do tego, aby każda kobieta była pewna siebie i świadoma swoich możliwości. Zdecydowałyśmy się więc założyć fundację Widzialne.

Tytuł projektu: Rozwój instytucjonalny Fundacji Widzialne
Celem projektu jest rozwój instytucjonalny Fundacji Widzialne, która od 2021 roku działa na rzecz osób narażonych na wykluczenie społeczne. Misją fundacji jest realizacja pełni praw osób wykluczonych lub dyskryminowanych systemowo w tym w szczególności ze względu na płeć i pochodzenie.
Grupą docelową projektu są pracowniczki oraz wolontariuszki Fundacji Widzialne, w tym Zarząd Fundacji. Fundacja od początku swojej działalności mocno stawia na rozwój pracowniczek i wolontariuszek. Jesteśmy przekonane, że kompetentny zespół jest podstawą sukcesu osiąganego przez organizację.
Celem projektu jest uzyskanie stabilności finansowania działań fundacji. Dodatkowo, chcemy aby poprzez realizację projektu warunki pracy i wolontariatu w fundacji stały się bardziej atrakcyjne oraz odpowiadały wartościom, które chcemy promować. Planujemy działania mające na celu zwiększenie wpływu na kształt polityk dotyczących praw osób narażonych na wykluczenie i dyskryminację systemową. Chcemy rozwijać relacje z politykami oraz mediami szczebla krajowego i lokalnego.
Aby osiągnąć założone cele projektu, Fundacja Widzialne podejmie następujące działania:
-
organizacja wyjazdów strategicznych, na których odbywały się będą szkolenia, warsztaty oraz narady strategiczne. Na wyjazdach będziemy również ustalać priorytety w rozwoju umiejętności członkiń fundacji;
-
szkolenia w tematach wspierających realizację celów (stabilność finansowa, poprawa warunków pracy, zwiększenie wpływu społecznego);
-
rozwój zatrudnienia - pod koniec 2025 roku zatrudnienie 1 osoby na dodatkowy pełen etat na UOP, od 1 stycznia 2027 finansowane w pełni przez fundację, wprowadzenie nowych zasad przyznawania wynagrodzeń w fundacji - zgodnych z misją i wartościami fundacji);
-
dywersyfikacja źródeł finansowania - wypracowanie nowych źródeł finansowania, szukanie potencjalnych sponsorów, akcje fundraisingowe oraz pisanie wniosków o dotacje, przygotowanie fundacji do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym rejestracja działalności, zaprojektowanie produktów, stworzenie sklepu internetowego, stworzenie kampanii reklamowej i pilotaż sprzedaży, wszystko realizowane zgodnie z wartościami fundacji, z troską o środowisko i społeczeństwo;
-
promocję fundacji w mediach społecznościowych i tradycyjnych;
spotkania z politykami szczebla krajowego i samorządowego.
Rezultatami projektu będą: liczba wyjazdów strategicznych, liczba szkoleń indywidualnych, grupowych i dla zarządu, liczba osób uczestniczących w powyższych szkoleniach, liczba spotkań z politykami, liczba osób zatrudnionych na pełen etat na koniec projektu itd.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 482 865,00 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 458 721,75 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie